In * Nyheter
Under våren erbjuder Medlearn i Lund kompetensutvecklingskurser med fokus på demens, fallprevention och första hjälpen till psykisk ohälsa.

Genom teori och praktiska övningar tar vi oss an olika aktuella ämnen med diskussioner utifrån deltagarnas egna exempel.

Tre utvecklande kurser

Först ut är “Att möta personer med demens” den 13/3 som riktar sig till vård och omsorgspersonal. Föreläsningen som följer är fallprevention 20/3 samt en tvådagars utbildning i att bli Första hjälpare till psykisk ohälsa på din arbetsplats den 13/4 och 16/4. Tillsammans kan vi genom kunskap om psykisk ohälsa rädda liv!

Anmälan

Säkra din plats redan idag på våra kompetensutvecklande utbildningar. Vid frågor och anmälan, kontakta helene.andersson@medlearn.se.

Senaste inläggen

Ställ en fråga i livechatten

Translate »